Preşedintele Franţei a vizitat standul Dacia de la Salonul Auto din Paris
Salonul Auto de la Paris şi-a deschis săptămâna trecută porţile pentru presă, oficialităţi şi publicul larg. Expoziţia va lua sfârşit pe 14 octombrie. Printre producătorii auto s-a numărat şi Dacia. Curios şi interesat de standul producătorului de la Mioveni a fost şi preşedintele Franţei, Emmanuel Macron, care a admirat creaţiile Dacia. Producătorul român a adus în cadrul evenimentului din Paris noul motor de 1,33 litri pe benzină fabricat de alianţa Renault-Nissan împreună cu Daimler, iar motorul va intra în primă fază pe gama Duster. Motorul va avea două versiuni de 130 CP şi 150 CP, urmând să echipeze astfel cel mai puternic Duster de pe piaţă. Tot la Paris, cei de la Dacia au prezentat şi noua versiune a sistemului Media Nav Evolution, care va fi introdusă în toată gama până la finele acestui an. Până în prezent s-au desfăşurat 17 expoziţii auto la Salonul Auto de la Paris. Prima astfel de expoziţie a avut loc în 1898. Acolo, producătorii auto îşi pot prezenta ultimele lor creaţii.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
