Peste 1.500 de poliţişti şi jandarmi au păzit în Argeş secţiile de votare
Mai bine de 400 poliţişti au asigurat paza şi protecţia la 374 de secţii de votare dintre cele 520 din Argeş, peste 560 de poliţişti s-au aflat în stradă, 60 de poliţişti (luptători pentru acţiuni speciale şi echipe operative de specialişti) au fost constituiţi, zilnic, în rezerve, 48 de poliţişti şi 124 jandarmi au fost în misiuni de protecţie a transportului buletinelor de vot, iar în 137 secţii de votare dispuse în 54 de locaţi au fost prezenţi 548 de jandarmi. De asemenea, peste 400 de pompieri au asigurat desfăşurarea în bune condiţii a referendumului. Agenţii din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Argeş, alături de reprezentanţii celorlalte structuri teritoriale ale Ministerului Afacerilor Interne s-au aflat în misiuni, pentru asigurarea măsurilor de protecţie, ordine şi siguranţă publică, la secţiile de votare, precum şi în locurile de depozitare a buletinelor de vot, la referendumul din acest weekend. Măsurile de pază şi protecţie instituite la locaţiile secţiilor de votare au presupus prezenţa poliţistului, pentru a preveni apariţia unor incidente de natură să perturbe procesul de votare. Pentru un plus de siguranţă, au fost constituite şi rezerve de intervenţie, capabile să intervină în cel mai scurt timp, dacă situaţia ar fi impus-o. Jandarmii au asigurat desfăşurarea în condiţii de siguranţă a activităţii în cadrul Biroului Electoral Judeţean, având şi atribuţii de protecţie a transportului buletinelor de vot după încheierea procesului de votare.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
