EXCLUSIVITATE - Centru de dializă la Spitalul Municipal Curtea de Argeş!
Pe zi ce trece, unitatea spitalicească din municipiul nostru face progrese remarcabile. După numărul considerabil de medici angajaţi, modernizarea unor secţii, realizarea intervenţiilor laparoscopice, inaugurarea de noi specializări şi multe altele, despre care cotidianul ARGEŞ EXPRES v-a informat de-a lungul timpului, am aflat de la managerul ing. Viorel Popescu, că - în curând - se va înfiinţa şi un centru de dializă. Astfel, cele aproape 50 de persoane dependente de dializă, de pe raza municipiului Curtea de Argeş şi din comunele apropiate, nu vor mai fi nevoite să facă naveta zilnic, la Piteşti, pentru efectuarea dializei. "Luni, în jurul prânzului, am primit o solicitare de la Ministerul Sănătăţii, în care eram întrebaţi dacă suntem de acord cu înfiinţarea unui Centru de dializă la spitalul nostru. Asta după ce câţiva pacienţi care fac dializă la Piteşti au făcut la rândul lor o solicitare către minister... Răspunsul nostru a fost prompt şi deja studiem legea, ne-am interesat de toate cele necesare, avem deja soluţia pentru spaţiu, iar acum suntem deja în căutarea unui medic nefrolog. Ne dorim tare mult să ni se alăture un medic tânăr, dedicat, care să vină în sprijinul bolnavilor cu pricepere şi răbdare. Conform legii, dializaţilor nu le este recomandat să parcurgă mai mult de 50 km, aşa că apariţia acestui Centru de dializă la Curtea de Argeş le va fi tare necesar. Este bine de ştiut şi faptul că, pe lângă beneficiile aduse bolnavilor, va fi un plus şi pentru unitatea noastră. La ora actuală, Spitalul Municipal Curtea de Argeş este cotat cu gradul 4, iar înfiinţarea unor astfel de centre, secţii noi etc., duce la o creştere a gradului, fapt care atrage după sine o serie de beneficii, ca de pildă alte competenţe pentru medici, alte grile de salarizare, ş.a.m.d.", ne-a declarat managerul Spitalului Municipal, ing. Viorel Popescu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
