Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 14:46

Aproape 300 amenzi date de jandarmii argeşeni luna trecută

"În ceea ce priveşte activitatea de prevenire şi combatere a faptelor antisociale, aceasta a fost direcţionată spre îmbunătăţirea continuă a serviciilor de ordine şi siguranţă publică prestate pentru cetăţeni şi orientată către scăderea criminalităţii stradale, ca principal indicator de eficacitate", au transmis reprezentanţii Jandarmeriei Argeş la conferinţa de zilele trecute, unde au prezentat bilanţul lunii septembrie. Privitor la activitatea de constatare a infracţiunilor, în luna precedentă, au fost constatate independent 15 fapte de natură penală, fiind depistaţi 13 făptuitori. În aceeaşi perioadă, au fost constatate în comun cu organele de poliţie 8 infracţiuni şi au fost depistaţi 8 autori. De asemenea, în perioada supusă analizei, au fost aplicate 294 sancţiuni contravenţionale, din care 59 avertismente, iar valoarea sancţiunilor contravenţionale fiind de 80.600 lei. Totodată, personalul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Argeş a participat în cadrul programelor comune de prevenire şi combatere a faptelor antisociale la 36 activităţi de pregătire anti-infracţională, anti-victimală a populaţiei şi cu caracter preventiv-educativ, predominând acţiunile organizate în arenele sportive, acţiunile în colaborare cu instituţiile de învăţământ, pe traseele turistice, dar şi acţiuni în alte zone urbane şi sedii ale unor societăţi. În luna septembrie, I.J.J. Argeş a avut de executat 41 de mandate de aducere, astfel, un număr de 81 jandarmi au efectuat verificări în 10 localităţi cu privire la persoanele în cauză. Luna trecută, jandarmii argeşeni au desfăşurat mai multe activităţi de pregătire, cele mai notabile fiind stagiul cu structura antiteroristă a inspectoratului, condus de maiorul Bogdan Aldea, din cadrul Centrului de Perfecţionare a Pregătirii Cadrelor Jandarmi Ochiuri, exerciţiul de antrenament în domeniul montan, desfăşurat în data de 14 septembrie, în zona Cheile Dâmbovicioarei, la care au participat efective ale Postului de Jandarmi Montan Rucăr şi fiind supravegheat de către instructori din cadrul Centrului de Perfecţionare a Pregătire a Cadrelor Jandarmi Montan Sinaia, precum şi un exerciţiu desfăşurat pe linia intervenţiei la misiunea de pază a conductelor magistrale de transport produse petroliere. Totodată, jandarmii argeşeni au participat la "Ziua Naţională de Curăţenie 2018", activitate desfăşurată în data de 15 septembrie, care a constat în realizarea cartării zonelor unde sunt deşeuri depozitate necorespunzător în arterele naturale şi zonele aflate în competenţa teritorială, precum şi ecologizarea unor zone din muncipiile Piteşti, Curtea de Argeş şi Câmpulung precum şi în oraşele Mioveni, Costeşti şi Topoloveni.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It