Braconieri prinşi în fapt la Budeasa
Jandarmii argeşeni au efectuat zilele trecute o acţiune pe linie de braconaj cinegetic şi deţinerea ilegală de arme şi muniţii pe raza judeţului Argeş. Cu această ocazie, în comuna Budeasa, au fost observaţi patru bărbaţi care desfăşurau nestingheriţi o partidă de vânătoare pe fondurile cinegetice aflate sub administrarea Fondului de Vânătoare nr. 27 Miceşti. Prin urmare, s-a procedat la interceptarea şi legitimarea persoanelor în cauză, iar în urma verificărilor s-a constatat că unul dintre bărbaţi nu deţinea permis de armă şi nu era menţionat în autorizaţia de vânătoare. În cauză s-a luat legătura cu lucrătorii de la Serviciului Arme, Exploziv şi Substanţe Periculoase din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Argeş, care s-au prezentat la faţa locului şi au ridicat cele patru arme, muniţia aferentă şi vânatul, în vederea continuării cercetărilor, urmând a se efectua cercetări sub aspectul comiterii infracţiunilor de nerespectare a regimului armelor şi al muniţiilor şi vânătoare. Conform A.J.V.P.S. Argeş, din 1 octombrie s-a deschis sezonul de vânătoare la fazani, fapt pentru care Jandarmeria Argeş recomandă persoanelor care participă la astfel de activităţi să-şi procure autorizaţia de vânătoare valabilă şi să respecte regimul armelor şi muniţiilor pentru evitarea apariţiei unor situaţii neplăcute.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
