Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 15:54

"SEISM 2018", cel mai amplu exerciţiu de simulare

Sâmbătă, începând cu ora 09.00, s-a declanşat exerciţiul naţional "SEISM 2018", care constă în punerea în aplicarea a Concepţiei naţionale de răspuns post-seism şi care va dura timp de cinci zile. Conform scenariului, a avut loc un cutremur de 7,5 grade pe scara Richter, care poate fi urmat de mai multe replici: în Centrul Vechi, cel puţin 12 clădiri s-au prăbuşit şi cel puţin 200 de persoane au fost rănite, iar în momentul seismului, telecomunicaţiile au picat. Din cadrul ISU Argeş, spre capitală au pornit 37 autospeciale, 163 cadre ISU şi 4 angajaţi UPU, 2 medici şi 2 asistenţi. Exerciţiul a fost monitorizat de Comisia Europeană, NATO, dar şi de structura de specialitate a SUA. Simularea naţională de răspuns la cutremur cu magnitudine de 7,5 pe Richter a arătat, în primele două ore, că zona centrală a capitalei, cu multe clădiri cu risc seismic I construite înainte de 1940, este cea mai afectată. Potrivit scenariului, un cutremur de 7,5 grade pe scara Richter a avut loc la o adâncime de 140 de kilometri, cu epicentru în localitatea Nereju din zona seismică Vrancea. Durata cutremurului a fost de 57 de secunde. Unda seismică a avut ca axă de deplasare direcţia Sud-Vest şi Nord-Est, afectând cel mai mult capitala. "De la momentul în care a fost declanşat acest exerciţiu, comunicaţiile la nivelul Municipiului Bucureşti şi între Bucureşti şi restul ţării au fost întrerupte. Abia acum un sfert de oră au început să se reia comunicaţiile, începând cu cele TETRA şi cele interguvernamentale şi, recent, s-au reluat comunicaţiile pe telefonie mobilă", a declarat şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat. Autorităţile au testat modul de răspuns la cutremur, modalitatea cum reacţionează fiecare din judeţele ţării pentru a veni în sprijinul zonelor calamitate şi, cel mai important, modul în care reacţionează autorităţile din Bucureşti şi cele centrale, într-o astfel de situaţie. "Exerciţiul urmează să fie observat şi monitorizat şi urmează să primim şi un raport la sfârşit, de către colegii de la Uniunea Europeană, de la Comisia Europeană, colegii de la NATO şi o să avem şi colegii din SUA, de la Agenţia Federală pentru Management şi Situaţii de Urgenţă, care urmează să ajungă în România şi să participe la monitorizare. Exerciţiul are o dimensiune internaţională foarte mare, care va începe să se vadă în următoarele zile şi va creşte treptat. Vor fi participări internaţionale în cadrul exerciţiului", a completat, sâmbătă, Arafat.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It