Şcoala din Corbeni a ieşit "basma curată" la controalele DSP!
Aşa cum vă anunţam într-o ediţie anterioară, la începutul acestei luni, inspectorii din cadrul Direcţiei de Sănătate Publică Argeş au derulat controale în 191 unităţi de învăţămînt preuniversitar şi antepreşcolar (creşe, grădiniţe, şcoli şi şcoli speciale) din Argeş. Verificările au scos la iveală mai multe neconformităţi, însă reprezentanţii DSP Argeş s-au arătat mulţumiţi că, faţă de anii trecuţi, condiţiile din instituţiile de învăţământ "călcate" de delegaţiile de control au "suferit" îmbunătăţiri. În plus, în câteva unităţi din mediul rural, foaia neregulilor a rămas goală. Vorbim despre comunele Corbeni, Căteasca şi Lereşti. La extrema cealaltă, unele şcoli, în care au fost identificate probleme, sunt pe lista neagră şi se preconizează că, în cel mult 5 ani, nu vor mai funcţiona, fiindcă efectivul de elevi este în continuă scădere.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
