Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 15:59

Jumătate dintre argeşeni mor din cauza bolilor cerebro-vasculare şi circulatorii

Direcţia de Sănătate Publică Argeş a anunţat că în luna august a anului în curs au fost înregistrate în judeţul nostru 603 decese, dintre care 243 în spital, iar restul la domiciliu sau în accidente. Din acest număr de decese, 23 au fost provocate de otrăviri şi traumatisme. Cele mai multe decese, însă, le-au generat bolile cerebro-vasculare şi circulatorii, respectiv 333. Pe locul doi în topul cauzelor de deces în Argeş se situează tumorile maligne (cancerul), care au omorât 108 argeşeni. De asemenea, 35 argeşeni şi-au pierdut viaţa din cauza problemelor respiratorii, iar 32 din cauza unor afecţiuni digestive. Alte 15 persoane au murit în urma diabetului zaharat, iar 11 în urma unor probleme sexuale. Din păcate, încă ucide şi TBC-ul în Argeş. Trei persoane şi-au pierdut viaţa din cauza acestei boli care în alte state aproape că nu mai există. În Argeş încă mai sunt aproape 300 bolnavi de tuberculoză luaţi în evidenţă!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It