Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 15:54

Pescari amendaţi de jandarmi pentru braconaj

În urmă cu câteva zile, jandarmii argeşeni au efectuat controale pe râurile şi lacurile de pe raza judeţului, pentru a preveni braconajul piscicol. Astfel, în urma acţiunilor desfăşurate, patrulele de jandarmi au depistat pe Lacul de acumulare Goleşti, dar şi pe cursul râului Argeş, mai mulţi pescari care nu respectau normele în vigoare. În consecinţă, au fost aplicate 15 amenzi însumând 4.500 lei, dar şi trei avertismente, potrivit art. 58 (pescuitul recreativ al oricăror specii de peşti şi altor vieţuitoare acvatice sub dimensiunile minime legale) din Ordonanţa de Urgenţă nr. 23/2008 privind pescuitul şi acvacultura, iar peştele, fiind viu, a fost redat mediului acvatic de către jandarmi.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It