Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 16:00

Campania "Mâinile curate salvează vieţi": spălarea mâinilor ne poate feri de 200 boli!

Ordinul Asistenţilor Medicali Argeş a dat startul celei de-a treia ediţii a campaniei "Mâinile curate salvează vieţi". Campania educaţională pentru sănătate este iniţiată de conducerea O.A.M.G.M.A.M.R. Argeş, încă din anul 2016, pentru a marca Ziua Mondială a Spălatului pe Mâini care este sărbătorită, anual, la data de 15 octombrie. Mâinile reprezintă cea mai expusă parte a corpului la germeni care pot produce îmbolnăviri (bacterii, virusuri, paraziţi). Pe parcursul unei zile, mâinile intră în contact cu foarte multe obiecte (haine, cărţi, tastatura computerului, telefon, jucării, toaleta etc.) sau sunt efectuate diferite activităţi care, chiar dacă nu murdăresc mâinile, le pot contamina. Cercetările recente arată faptul că pe mâinile murdare trăiesc peste 4.700 microorganisme. Pe cât de simplu pare gestul spălatului pe mâini, pe atât de însemnat este, iar UNICEF atenţionează că, din pricina ignorării lui, milioane de copii îşi pierd viaţa an de an în întreaga lume. Statisticile arată că, la nivel mondial, 1,4 milioane copii mor din cauza diareei sau a pneumoniei, iar 15% dintre nou-născuţi mor din cauza infecţiilor provocate inclusiv de lipsa de igienă a mâinilor adulţilor. În România, datele statistice evidenţiază că unul din patru adulţi nu se spală pe mâini după ce tuşeşte sau strănută, iar un copil din doi nu se spală pe mâini după ce a atins un animal.

În plus, potrivit situaţiei prezentate de Institutul Naţional de Sănătate Publică, doar în anul 2015, în România, au fost aproximativ 6.000 noi cazuri de Hepatită A. Supranumită "Boala mâinilor murdare", afecţiunea este cel mai des întâlnită la copiii între 5 şi 9 ani. Din acest motiv, campania "Mâinile curate salvează vieţi" este orientată spre acţiuni în vederea promovării de norme pentru existenţa unei igiene eficiente în şcoli şi în cadrul comunităţilor. Scopul demersului este axat pe informarea şi educarea populaţiei, în special a copiilor, în ceea ce priveşte importanţa igienei mâinilor, fapt ce duce automat şi la scăderea incidenţei bolilor. Spălatul pe mâini trebuie să devină un obicei, obligatoriu şi temeinic, înainte şi după ce pregătim mâncarea, înainte de a mânca, înainte şi după schimbarea scutecului la bebeluşi, înainte şi după ce intrăm în contact cu persoanele bolnave, după ce mergem la toaletă, după ce am vizitat locuri publice. 

"Este al treilea an în care derulăm această campanie de succes. Am iniţiat demersul din dorinţa de a promova în comunitatea noastră, în special în şcoli, acest gest al sănătăţii. Trebuie să ştim cu toţii că o igienă corectă a mâinilor ne poate feri de două sute de boli. Am identificat necesitatea de a promova acest gest al igienei corecte a mâinilor şi cei mai potriviţi pentru reuşita acestui scop sunt asistenţii medicali care au un rol major în educaţia pentru sănătate a populaţiei. Avem ca atu în demersul nostru, pe lângă profesioniştii medicali, şi receptivitatea pe care am observat-o la preşcolarii şi la şcolarii cu care am interacţionat în anii anteriori în care am desfăşurat campania. A fost un semn că mesajul nostru a ajuns acolo unde era nevoie şi ne-a încurajat să continuăm deoarece este necesar să spunem tuturor, părinţi şi copii, că spălatul mâinilor e ca un vaccin autoadministrat şi reprezintă cea mai simplă şi mai economică măsură de prevenire a infectării, inclusiv cu bolile de sezon (răceala şi gripa). Suntem datori să începem cu fiecare dintre noi pentru a fi un bun exemplu pentru copiii noştri, ştiind că obiceiurile deprinse în copilărie se păstrează şi la maturitate. Şi să nu uităm că mâinile curate aduc sănătate!", a declarat Estera Ambruş, preşedintele Ordinului Asistenţilor Medicali Argeş. Campania se va derula până la sfârşitul acestui an şi include o serie de acţiuni care se vor desfăşura în anumite unităţi de învăţământ precum şi informări transmise prin intermediul mass-media şi spaţiul online.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It