Băiculeştiul, luat cu asalt de... incendii!
Săptămâna a început "fierbinte" pentru comuna amintită, unde numai într-o singură zi au izbucnit trei focare. Prima intervenţie a pompierilor de la Detaşamentul Curtea de Argeş a fost în satul Băiculeşti, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la vegetaţia uscată, care a pârjolit aproximativ 2.000 mp, ca urmare a lăsării unui foc nesupravegheat în spaţiu deschis. A urmat un incendiu similar în satul Măniceşti, în urma căruia au ars aproximativ 4 ha de vegetaţie uscată, numai că, din anchetă a rezultat că focul a fost pus intenţionat. A urmat Zigoneniul, cu 1 ha de vegetaţie uscată transformată în scrum, şi acest focar având autor necunoscut. Din fericire, incendiile au fost lichidate înainte de a produce alte pagube.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
