În România, zilnic, 225.000 copii se duc la culcare nemâncaţi!
De Ziua Mondială a Alimentaţiei au fost publicate câteva statistici care ne dau de gândit. De exemplu, zilnic, în România se aruncă 6.000 tone de mâncare, în timp ce 225.000 copii se culcă flămânzi. Nu mai puţin de 49% din alimentele care ajung la gunoi provin de la populaţie, iar restul de alimente care au aceeaşi soartă provin de la producători, importatori, procesatori, distribuitori, magazine mici, supermaket-uri, hipermarket-uri, restaurante, cantine, hoteluri, sectorul agricol. În timp ce mâncarea este aruncată cu tonele, 25% din populaţia României trăieşte la limita sărăciei, adică aproape 5 milioane de români se chinuie să-şi procure hrana zilnică. Aceste cifre ne arată că trebuie să reducem risipa alimentară în România, însă în acest scop trebui implementate nişte proiecte foarte bine gândite! De pildă, în Occident funcţionează acele bănci cu alimente destinate săracilor, în care alimentele aflate în termen, dar care nu le mai fac trebuinţă celor care le deţin, pot fi depozitate. Din acele automate, ele pot fi ridicate de către persoanele nevoiaşe, care dispun de un card special pe care-l introduc în aparate.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
