Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 17:06

Pompierii argeşeni, din nou campioni la judo!

Cei mai buni sportivi la această disciplină s-au întrecut în Sala Polivalentă a Sporturilor din Municipiul Vaslui, în perioada 17-19 octombrie. Aşa cum ne-au obişnuit în ultimul timp, plutonierul major Dragoş Sorică şi plutonierul major Vlad Oprescu au fost pe podium în Finala Campionatului de Judo al Ministerului Afacerilor Interne. Cei doi pompieri argeşeni au făcut parte din echipa Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, alături de alţi 9 colegi din ţară. Aceştia au obţinut 2 medalii de aur, 4 medalii de argint şi 3 medalii de bronz. Dragoş Sorică, de la Detaşamentul de Pompieri Mioveni, s-a clasat pe locul al doilea la categoria 81 kg (35-45 ani), iar Vlad Oprescu, de la Secţia de Pompieri Costeşti, a obţinut locul al treilea la categoria +100 kg (sub 35 ani). Graţie şi celor doi argeşeni, echipa IGSU s-a clasat în final pe locul al treilea al clasamentului general.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It