Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 17:05

Furau "ca-n codru", la Coşeşti!

Poliţiştii din cadrul Biroului de Combatere a Delictelor Silvice şi Sustragerilor de Produse Petroliere din cadrul Serviciului Ordine Publică Argeş, împreună cu reprezentanţi ai I.J.J. Argeş şi ai Direcţiei Silvice Argeş, au desfăşurat o acţiune în fondul forestier situat pe raza comunei Coşeşti. În urma controlului efectuat, aceştia au prins în flagrant delict pe P.V. (21 ani), S.C. (32 ani), M.C. (32 ani) şi pe F.E. (28 ani), toţi din comuna Coşeşti, care tăiau fără drept şi sustrăgeau din pădure material lemnos - esenţă salcâm. În cauză a fost înregistrat dosar penal conform Legii 46/2008. Totodată au fost indisponibilizate 3 autoutilitare, 1 tractor forestier, 2 drujbe şi 2 topoare - bunuri în valoare totală de aproximativ 45.000 lei, susceptibile a fi folosite la săvârşirea de infracţiuni. În plus, a fost confiscată cantitatea de 12 mc material lemnos, în valoare de 4.000 lei, susceptibil a proveni din tăierea ilegală a 15 arbori. Lemnul a fost predat integral în custodia Ocolului Silvic Domneşti.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It