Salariile bugetarilor cresc din nou!
Ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici, a dat asigurări că în sistemul bugetar se va aplica începând de anul viitor creşterea de 25% prevăzută în Legea salarizării, infirmând, totodată, o îngheţare a salariilor conform documentului transmis Comisiei Europene. "A fost o discuţie la nivelul guvernului şi mesajul este foarte clar: se merge începând de anul viitor pe ceea ce înseamnă Legea 152, Legea salarizării, adică se va merge pe creşterea pe care am promis-o în programul de guvernare. Anul viitor mergem pe Legea salarizării care are o creştere cam de 25%, dacă nu mă înşel...", a declarat Eugen Teodorovici. Întrebat cum explică salariile mult mai mari din sectorul bugetar comparativ cu cele din mediul privat, ministrul a promis că până la finele acestui an lucrurile se vor schimba, şi "nu mă refer la salarizare, ci la felul în care administraţia îşi justifică salariile". Totodată, ministrul Muncii, Lia Olguţa Vasilescu, a anunţat pe 20 octombrie că, după analiza datelor transmise de Comisia de Prognoză, M.M.J.S. lucrează la creşterea salariului minim pe economie încă de la finalul acestui an şi la diferenţierea salariului minim în funcţie de studii sau vechimea de peste 15 ani. Aceste precizări au venit după ce senatorul PNL Florin Cîţu anunţa că Executivul introduce măsuri de austeritate din 2019, precum îngheţarea salariilor, conform unui document transmis Comisiei Europene.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
