2% din PIB pentru MApN!
Guvernul va aloca MApN pentru al doilea an consecutiv 2% din PIB şi va menţine acest nivel până cel puţin în anul 2026, a spus ministrul Apărării Naţionale, Mihai Fifor, în cadrul ceremoniei de depunere a jurământului militar la instituţiile militare de învăţământ superior şi şcolile militare de maiştri militari şi subofiţeri desfăşurată la Academia Tehnică Militară "Ferdinand I". "Dragi tineri elevi şi studenţi în anul I (...), dragi <<boboci>>, de astăzi, din ziua depunerii jurământului militar, vă aflaţi cu adevărat în slujba ţării, iar ţara contează pe determinarea dumneavoastră. (...) Aşteptăm de la dumneavoastră să deveniţi acei militari profesionişti ai armatei moderne pe care o construim astăzi, o armată adaptată timpurilor moderne şi integrată în Alianţa Nord-Atlantică şi în Uniunea Europeană care va dispune de tehnică avansată, de infrastructură modernă, care va oferi personalului ei condiţii de viaţă şi de muncă la nivelul timpurilor în care trăim. După ani în care finanţarea apărării nu a fost o prioritate, Guvernul României alocă Ministerului Apărării Naţionale, pentru al doilea an consecutiv, două procente din PIB, nivel care va fi menţinut cel puţin până în anul 2026, ceea ce permite derularea unui proces de modernizare şi dezvoltare dintre cele mai solide în rândul aliaţilor de pe flancul estic", a declarat Mihai Fifor.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
