S-au aflat numele celor doi poliţişti "săltaţi" în scandalul permiselor din Argeş!
După 8 ani de la arestarea şi condamnarea pentru luare şi dare de mită a mai multor poliţişti (chiar cu funcţii de conducere) şi patroni ai unor şcoli de şoferi ori intermediari, s-a iscat un nou tămbălău în sânul Serviciului de Permise Auto din judeţul nostru, iar situaţia este destul de inflamată. Aşa cum vă informam în ediţia noastră de ieri, doi dintre cei 6 agenţi acuzaţi de luare de mită în scandalul permiselor au fost arestaţi. Totuşi, deşi iniţial au fost săltaţi pentru 24 de ore, Gabriel Bălăşescu, în vârstă de 36 de ani, de la Postul de Poliţie Bradu, va rămâne după gratii pentru 30 de zile, în timp ce Cosmin Băbuş, poliţistul de la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere şi Înmatriculări Auto Argeş (S.P.C.R.P.C.I.V.), va sta în arest la domiciliu. Cei doi au fost reţinuţi de către ofiţerii Anticorupţie fiind suspectaţi că ar fi luat mită pentru a-i promova pe unii candidaţi la susţinerea probei traseului pentru obţinerea permisului de conducere. Aceste acţiuni ar fi început anul trecut, continuând şi în 2018 şi se pare că agenţii care au fost săltaţi ar fi perceput şi încasat sume cuprinse între 200 şi 400 de euro pentru a le da "la sigur" permisele de conducere candidaţilor care nu prea aveau speranţe că vor trece proba practică. Potrivit comisarului-şef Emil Angheloiu, şeful S.P.C.R.P.C.I.V., poliţistul Cosmin Băbuş era venit la serviciul "Permise" dintr-o altă structură şi avea aproximativ un an vechime în noua funcţie, fiind încadrat la Înmatriculări Vehicule. Totodată, acesta era şi atestat ca examinator la proba de traseu din cadrul examenului de obţinere a permisului de conducere.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
