Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 18:11

Salarii mai mari pentru poştaşi

Peste 13.000 de angajaţi din cadrul Poştei Române, dintre care 89% personal operaţional, vor primi în plus, la salariu, în medie, 337 lei începând cu 1 noiembrie, ceea ce reprezintă o creştere cu 15%. Este cea mai mare majorare salarială din ultimii 10 ani! Ministerul Comunicaţiilor susţine că este o soluţie la deficitul de personal şi pentru faptul că la concursurile de angajare nu se prezintă mai nimeni. "Este o realitate faptul că Poşta Română are un deficit de personal, iar concursurile pentru angajări sunt reluate de foarte multe ori, dat fiind că nu se prezintă nimeni. Odată cu noile creşteri salariale şi cu realizarea treptată de investiţii la Poştă, consider că interesul cetăţenilor de a lucra aici va creşte, iar actualii angajaţi vor fi stimulaţi să îşi îmbunătăţească rezultatele muncii. Reconsolidarea încrederii în Poşta Română este o prioritate pentru mine şi întregul Executiv, acest lucru realizându-se treptat prin investiţii şi angajaţi responsabili", a susţinut Bogdan Cojocaru, ministrul Comunicaţiilor şi Societăţii Informaţionale. Controlată în proporţie de peste 90% de Ministerul Comunicaţiilor, Poşta Română este unul dintre cei mai mari angajatori, cu peste 24.000 de salariaţi. Cu afaceri de peste 1 miliard lei, Poşta Română este cel mai mare jucător local de profil, cu o reţea de 5.600 de unităţi teritoriale.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It