Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 18:11

Şoferi, pregătiţi anvelopele de iarnă!

Am intrat în luna noiembrie, iar meteorologii anunţă o răcire accentuată a vremii în perioada următoare şi chiar precipitaţii sub formă de lapoviţă şi ninsoare. În acest sens, e bine de ştiut că şoferii care nu îşi echipează maşinile cu anvelope de iarnă atunci când circulă pe drumuri acoperite cu zăpadă, riscă amenzi uriaşe. Contravenţia se încadrează în clasa a IV-a de amenzi din Codul rutier, cea mai mare în cazul persoanelor fizice. Fapta este considerată de o gravitate maximă, iar amenzile sunt cuprinse între 9 şi 20 de puncte de amendă. Drept urmare, şoferii prinşi în flagrant de poliţiştii rutieri riscă o amendă între 1.305 lei şi 2.900 de lei. Noutatea în acest an, în privinţa amenzilor, vine în contextul în care şoferii pot plăti jumătate din amenda primită în termen de 15 zile. Pe lângă amenda contravenţională, şoferii prinşi că circulă fără anvelope de iarnă pe drumurile acoperite cu zăpadă vor rămâne şi fără certificatul de înmatriculare al maşinii. Conform Codului rutier, poliţiştii vor elibera o dovadă înlocuitoare fără drept de circulaţie, ceea ce înseamnă că maşina nu va putea circula în trafic. Talonul va fi restituit în momentul în care şoferul va dovedi că şi-a echipat maşina cu anvelope de iarnă. În cazul accidentelor, companiile de asigurări pot alege să nu despăgubească o daună prin RCA dacă şoferul vinovat nu avea maşina echipată cu anvelope de iarnă.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It