România, pe primul loc în UE privind corupţia în şcoli!
Ţara noastră este fruntaşa Uniunii Europene privind corupţia în şcoli, arată rezultatele unui sondaj realizat de fundaţia Eurofound. Specialiştii spun că vina le aparţine atât elevilor, cât şi profesorilor, iar efectele mitei se văd la Evaluarea Naţională, unde elevii au note mai joase decât media semestrială. Potrivit rezultatelor sondajului Fundaţiei Europeană pentru Îmbunătăţirea Condiţiilor de Viaţă şi de Muncă, România se află pe primul loc în ceea ce priveşte corupţia în şcoli, pe locul doi şi trei aflându-se Croaţia şi Ungaria. La coada clasamentului se află Danemarca, Suedia şi Finlanda. Reprezentanţii Federaţiei Asociaţiilor de Părinţi susţin că şpaga în sistemul de învăţământ vine din ambele sensuri: părinţi şi profesori. "Corupţia nu cred că vine doar dintr-un sens, este o chestie biunivocă, ca un fel de dare şi luare de mită. Aici nu e scuză nici dacă constrângerea vine de la părintele care merge şi cotizează prin meditaţii sau prin cadouri, nici invers. (...) Ar trebui să dispară aceste practici la nivel educaţional", a declarat preşedintele Federaţiei Naţionale a Asociaţiilor de Părinţi, Iulian Cristache.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
