Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 18:15

Cei 102 ani de la înfiinţarea trupelor de vânători de munte au fost sărbătoriţi la înălţime

Drapelul României şi steagul de indentificare al Batalionului 33 Vânători de Munte "Posada" au fluturat în Munţii Făgăraş. În perioada 30.10.2018 - 01.11.2018, o echipă de militari din cadrul Batalionului 33 Vânători de Munte "Posada" a executat o tură montană, care a presupus atingerea celor 8 vârfuri cu altitudinea de peste 2.500 metri din Munţii Făgăraş. Activitatea s-a desfăşurat cu prilejul sărbătoririi a 102 ani de la înfiinţarea trupelor de vânători de munte. Cu această ocazie, militarii au respectat şi promisiunea făcută Regimentului 528 ISR de înlocuire a drapelului României de pe Vârful Moldoveanu. În prima zi, traseul a fost acesta: Complex turistic Piscul Negru - Vf. Lespezi (2.522 m) - Vf. Cornul Călţunului (2.505 m) - Căldarea Berbecilor - Vf. Negoiu (2.435 m) - Strunga Dracului - Lacul Călţun - Poteca lui Grigore - Cota 2000 Salvamont. Distanţa acoperită: 23 km, diferenţa de nivel pozitivă 1.457 m, negativă 1.060 m. În ziua a doua s-a mers pe traseul Cabana Salvamont - Moara Dracilor - Lacul Capra - Vf. Vânătoarea lui Buteanu (2.507 m) - Lacul Capra-Fereastra Zmeilor - Cabana Podragu - Vf. Viştea Mare -Refugiul Viştea. Distanţa parcursă: 28 km, diferenţă de nivel pozitivă 1.255 m şi negativă, 985 m. În sfârşit, în ziua a treia s-a mers pe traseul Refugiul Viştea - Vf. Moldoveanu (2.544 m) - Refugiul Viştea - Fereastra Mică a Sâmbetei - Fereastra Mare a Sâmbetei - Vf. Dara (2.500 m) - Vf. Hârtopul Darei (2.506 m) - Valea Bândei - Gura Bândei. Distanţa: 27 km, diferenţă de nivel pozitivă 684 m, negativă 1.894 m. Distanţa totală parcursă a fost de 78 km, cu diferenţă de nivel pozitivă 3.396 m şi negativă, 3.939 m.

"3 Noiembrie 2018 - Ziua vânătorilor de munte. Elita Armatei Române împlineşte 102 ani. Curajul, responsabilitatea, profesionalismul şi spiritul de sacrificiu sunt valorile acestei forţe de elită a Armatei Române care serveşte cu credinţă şi devotament ţara şi onorează misiunile încredinţate. Vânătorii de Munte sunt printre cele mai bine pregătite unităţi ale Armatei României. Au participat la misiuni internaţionale în Kossovo, Irak şi Afganistan, sunt considerate printre cele mai bune trupe montane din NATO şi participă la activităţi de instruire în comun, în ţară şi străinătate, cu militari din SUA, Marea Britanie, Grecia, Olanda, Turcia, Italia, Bulgaria, Iordania, Franţa, precum şi la aplicaţii multinaţionale. La mulţi ani tuturor camarazilor de armă, activi, în rezervă şi în retragere!", a fost mesajul preşedintelui Filialei Judeţene Argeş "Posada" a A.N.C.M.R.R., col. (rtr.) Laurenţiu Domnişoru.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It