Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 19:34

A alertat poliţiştii şi pompierii fără motiv...

Tot vineri, o persoană a sunat la 112 şi a anunţat că, în localitatea Merişani, 5 oameni au nevoie de ajutorul medicilor după ce s-ar fi produs un grav accident de circulaţie. Spre locul indicat s-au deplasat o autospecială de descarcerare, un echipaj SMURD, SMURD TIM şi o autospecială de transport victime multiple. Ajunşi la locul semnalat de apelant, salvatorii au constatat că totul a fost o alarmă falsă. Reprezentanţii ISU Argeş au încercat să contacteze persoana respectivă pentru informaţii suplimentare, în timp ce goneau spre posibilul accident grav, dar la celălalt capăt al firului nu a mai răspuns nimeni. Echipajele au făcut cale întoarsă, consumând resurse şi, mai ales timp. Oamenii legii fac cercetări în acest caz, încercând să descopere cine a fost persoana care a apelat Serviciul de Urgenţă în joacă, fără să se gândească ce s-ar fi întâmplat dacă - într-adevăr - într-un alt loc, cineva ar fi avut nevoie de salvatori. Dacă va fi identificat, apelantul va fi sancţionat cu o amendă usturătoare. Din păcate, astfel de alarme în bătaie de joc au loc aproape lunar. Potrivit unor statistici, mai bine de jumătate dintre apelurile date de-a lungul anului trecut la numărul unic de urgenţă au fost false. Din cele mai bine de 14 milioane de apeluri la 112, peste 8 milioane nu au fost urgenţe!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It