O nouă promoţie de agenţi de poliţie şi subofiţeri M.A.I.!
Aproape 2.900 de elevi au absolvit, în ultimele zile, cursurile şcolilor de agenţi şi subofiţeri ale Ministerului Afacerilor Interne. Dintre aceştia, 350 elevi de la Şcoala Militară de Subofiţeri Jandarmi "Grigore Alexandru Ghica" au jurat credinţă patriei, iar 35 sunt argeşeni. În funcţie de media obţinută pe parcursul şcolarizării şi de opţiunile proaspeţilor jandarmi, 4 dintre aceştia sunt aşteptaţi să-şi desfăşoare activitatea la Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Argeş începând de luni, 5 noiembrie 2018. Toţi absolvenţii au fost înaintaţi în primul grad profesional/militar. Ei se adaugă celor peste 2.400 care au absolvit şcolile postliceale ale Ministerului Afacerilor Interne în luna iulie a acestui an. Pentru conducerea Ministerului Afacerilor Interne, reducerea deficitului de personal a fost şi rămâne o prioritate. În acest sens, s-au iniţiat şi promovat mecanisme, pe două paliere: creşterea numărului persoanelor formate în instituţiile de învăţământ proprii şi angajarea de personal din sursă externă M.A.I., în principal pentru ocuparea funcţiilor de specialist.
Dacă la începutul anului 2018, deficitul de personal din M.A.I. era de circa 16%, în prezent a ajuns la aproximativ 11,74%. Conform estimării, acesta va continua să scadă treptat în următorii patru ani, cu atât mai mult cu cât ieşirile din sistem înregistrează un trend descendent după momentul modificării legislaţiei în domeniu. Spre exemplu, în 2018, 1.975 angajaţi şi-au încetat activitatea în instituţie, dintre care 1.317 cu drept la pensie, comparativ cu 8.659, dintre care 7.757 cu drept la pensie, care au părăsit sistemul în anul 2017. La nivelul Ministerului Afacerilor Interne există 6 instituţii de învăţământ postliceal, respectiv Şcoala de Agenţi de Poliţie "Vasile Lascăr" Câmpina, Şcoala de Agenţi de Poliţie "Septimiu Mureşan" Cluj, şcolile militare de subofiţeri de jandarmi "Grigore Alexandru Ghica" Drăgăşani şi "Petru Rareş", Şcoala de Pregătire a Agenţilor Poliţiei de Frontieră "Avram Iancu" Oradea, dar şi Şcoala de Subofiţeri Pompieri şi Protecţie Civilă "Pavel Zăgănescu" Boldeşti.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
