Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 19:37

Lia Olguţa Vasilescu dixit: salariile medicilor şi asistenţilor nu vor mai creşte până în 2022!

Zilele trecute, ministrul Muncii, Lia Olguţa Vasilescu, a declarat că, începând de anul viitor şi până în 2022, salariile bugetarilor vor creşte, în fiecare an, cu 25% din diferenţa dintre salariul pe care urmează să îl aibă în 2022 şi cel din prezent. "În fiecare an, începând din 2019 până în 2022, se creşte la bugetari cu 25% din diferenţă la salariu. Atenţie, însă, la ce înseamnă această diferenţă, pentru că au fost multe confuzii în ultima perioadă. S-a spus că se creşte cu 25% pe brut, de la 1 ianuarie... Ei bine, nu este aşa, ci vorbim despre 25% din diferenţă! De exemplu, eu am acum un salariu, să zicem, de 2.000 de lei şi în grilă, în lege, este scrisă o cifră de 6.000 de lei care ar trebui să fie salariul meu în 2022. Asta înseamnă că diferenţa între ceea ce am acum în plată şi ceea ce urmează să primesc în 2022, când este intrarea efectivă a legii în vigoare, este de 4.000 de lei. Concret, 25% din această diferenţă înseamnă 1.000 de lei creştere în fiecare an", a explicat aceasta. Referitor la salariile medicilor şi asistentelor, ministrul Muncii a declarat că, în cazul lor, nu vor exista creşteri de la 1 ianuarie: "Medicii şi asistentele au urcat direct pe grila din 2022, deci ei de la 1 ianuarie nu vor mai avea niciun fel de creştere. În schimb, ceilalţi din sectorul sanitar - biologi, chimişti, farmacişti - vor avea măriri. Şi educaţia a avut o creştere de 25% anul acesta, deci 25% raportat la salariul de anul trecut. În cazul lor, diferenţa de recuperat până în 2022 le-a rămas destul de mică...".

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It