A fost votată introducerea pedepselor la domiciliu
Senatul a votat modificările aduse Legii privind corectarea pedepselor şi măsurilor privative de libertate prin care este permisă aplicarea pedepsei la domiciliu pentru anumite categorii de condamnări. Astfel, cei care primesc condamnări care nu depăşesc 5 ani ar putea să-şi ispăşească pedeapsa la domiciliu, fără brăţară electronică de supraveghere. Totodată, detenţia la domiciliu va fi aplicată şi pedepselor de până la 10 ani, în cazul femeilor însărcinate şi celor care au minori în întreţinere. Astfel, printre amendamentele admise se numără: pedepsele de până la 18 luni se execută prin detenţia la domiciliu (excepţie o fac persoanele condamnate pentru anumite fapte comise cu violenţă); persoanele care-şi execută pedeapsa la domiciliu vor avea posibilitatea eliberării condiţionate; judecătorul de supraveghere a privării de libertate poate dispune executarea detenţiei la domiciliu fără sistem electronic de supraveghere în cazul în care persoana condamnată nu are raportate abateri disciplinare sau în cazul în care are o pedeapsă care nu depăşeşte 5 ani; regimul detenţiei la domiciliu se aplică şi persoanelor care au primit pedepse cu închisoarea de până la 10 ani, femeilor însărcinate sau persoanelor care au în întreţinere minori (în situaţia în care aceste persoane nu au fost decăzute din drepturile părinteşti înaintea pronunţării unei hotărâri de condamnare definitive.
Nu beneficiază de aceste prevederi persoanele care au săvârşit următoarele infracţiuni: contra siguranţei statului, omor, vătămare corporală gravă, loviri sau vătămări cauzatoare de moarte, lipsire de libertate, violare de domiciliu, viol, act sexual cu un minor, agresiune sexuală, corupţie sexuală, incest, tâlhărie, tortură, represiune nedreaptă, evadare, înlesnirea evadării, nerespectarea regimului materialelor nucleare, falsificarea de monede, falsificare de valori străine, trafic de persoane, trafic de minor, sclavie, pornografie infantilă, divulgarea informaţiilor secrete de stat etc. În iulie 2016, în puşcăriile din România erau deţinute 28.278 persoane, deşi închisorile aveau spaţiul necesar doar pentru 18.826 dintre acestea. În timp ce s-au remarcat anumite îmbunătăţiri precum reparaţii şi reamenajare, îndeosebi în spaţiile deja existente, condiţiile rămân în continuare aspre în cadrul sistemului de detenţie. În iulie 2016 au izbucnit mai multe proteste faţă de condiţiile aspre de trai, acestea răspândindu-se la aproape jumătate din închisorile statului român.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
