Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 19:33

Poliţişti de la Albeşti, ecologizare pe Transfăgărăşan!

Mai mulţi poliţişti argeşeni au schimbat uniformele şi caschetele cu salopete şi mănuşi şi s-au mobilizat într-o campanie de ecologizare a Transfăgărăşanului. Aşa cum am anunţat deja, începând de la 1 noiembrie, cel mai spectaculos traseu montan din ţara noastră s-a închis după un sezon estival destul de aglomerat, care a lăsat în urmă mormane de gunoaie. Aşa că mai mulţi poliţişti şi un grup de voluntari, cu toţii localnici, au pornit în weekend într-o repriză de curăţenie în locurile în care îşi desfăşoară viaţa şi profesia. Este vorba despre agenţii din cadrul Secţiei de Poliţie Rurală Albeştii de Argeş, care, împreună cu rudele şi prietenii, au derulat o acţiune de ecologizare a DN 7C Transfăgărăşan. Aceştia au ajuns şi în zona Barajului Vidraru, unde, în timpul sezonului estival, mii de turişti îşi petrec vacanţele. Ei au mizat pe puterea exemplului, în încercarea de a atrage atenţia tuturor că, în spatele acelor uniforme sobre, există oameni cărora le pasă de natură şi de mediul înconjurător, pe care le vor curate şi îngrijite.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It