Salvatorii montani se pregătesc constant
Salvamontiştii argeşeni profită de vremea prea bună pentru un început de noiembrie şi extind sesiunile de antrenamente şi reciclări, pentru a se menţine cât mai în formă. În weekend-ul care tocmai trecut li s-au alăturat şi colegi din Cluj, Hunedoara şi Sibiu. În total, 52 de salvatori montani, sub supravegherea a patru monitori ai Şcolii Naţionale Salvamont şi a şefului Comisiei Terestre a Asociaţiei Naţionale a Salvatorilor Montani din România, au simulat o scenă de recuperare a cinci "victime" evacuate din zonă de abrupt. Acestea au fost transportate cu targa UT 2000, după ce li s-a acordat primul ajutor şi au fost imobilizate corespunzător.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
