Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 19:35

Asistenţii medicali argeşeni au mers pregătiţi la examenul de grad!

Aşa cum v-am informat într-o ediţie anterioară, în perioada 1-2 noiembrie, Ordinul Asistenţilor Medicali Generalişti, Moaşelor şi Asistenţilor Medicali din România (O.A.M.G.M.A.M.R.) a organizat, prin filialele judeţene şi filiala municipiului Bucureşti, examenul de grad principal - sesiunea 2018. În judeţul Argeş, la examenul destinat asistenţilor medicali cu o experienţă profesională de minimum 5 ani s-au înscris 85 de asistenţi medicali generalişti, 14 asistenţi de farmacie şi 6 asistenţi medicali de radiologie. Trei dintre dosarele de înscriere depuse au fost respinse. Cei 102 candidaţi care au susţinut examenul l-au promovat cu succes. "Examenul de grad principal reprezintă o treaptă deosebit de importantă în profesia fiecărui asistent medical. Apreciind nivelul ridicat de pregătire, cât şi preocuparea lor pentru profesie, le dorim asistenţilor medicali ca, în timpul cel mai scurt, să fie încadraţi corespunzător noului grad profesional obţinut. Candidaţii promovaţi trebuie să cunoască faptul că promovarea examenului se atestă printr-un certificat de grad principal care se eliberează de către O.A.M.G.M.A.M.R. în termen de 3 luni de la data validării rezultatelor examenului de grad principal. Pentru situaţii deosebite (încadrare pe post, participare la concurs de ocupare a unui post vacant, plecare în străinătate etc.), preşedinţii filialelor O.A.M.G.M.A.M.R. pot elibera, la cererea candidaţilor promovaţi, adeverinţe din care să rezulte că titularul a promovat examenul de grad principal, specialitatea, sesiunea, nota obţinută şi perioada de valabilitate a adeverinţei", a explicat Estera Stămoiu, preşedintele Ordinului Asistenţilor Medicali, filiala Argeş.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It