Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 19:32

Ambulanţe noi pentru siguranţa românilor!

La final de octombrie au fost semnate 7 contracte de finanţare pentru achiziţionarea a peste 1.300 ambulanţe, în vederea creşterii capacităţii de reacţie şi răspuns în cazul situaţiilor de urgenţă şi dezastrelor colective. Aceste ambulanţe vor fi distribuite în 7 regiuni eligibile ale ţării (Sud-Est, Sud Muntenia, Sud-Vest Oltenia, Vest, Nord-Vest, Nord-Est şi Centru) şi vor permite evaluarea primului-ajutor calificat, acordarea asistenţei medicale şi transportul pacienţilor prin modernizarea sistemului integrat de urgenţă şi dezvoltarea de noi structuri în cadrul acestuia. Beneficiarii eligibili sunt parteneriatele formate din Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă, în calitate de lider de parteneriat şi inspectoratele judeţene pentru situaţii de urgenţă din fiecare regiune, Serviciile de Ambulanţă Judeţene, autorităţile administraţiei publice locale, precum şi instituţiile publice cu atribuţii în domeniul căutării-salvării de persoane în zone montane. Valoarea totală a contractelor este de 558.903.141,45 lei, finanţarea fiind asigurată din fonduri europene, prin Programul Operaţional Regional 2014-2020.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It