Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 19:31

14 firme din Argeş controlate de ITM!

Inspectoratul Teritorial de Muncă Argeş a efectuat, în trimestrele II, III şi IV ale acestui an, o acţiune de control referitoare la modul de respectare a cerinţelor SSM, respectiv Securitatea şi Sănătatea în Muncă, în transportul rutier de mărfuri periculoase.  Această acţiune a avut drept scop diminuarea consecinţelor sociale şi economice negative care apar în urma nerespectării, a prevederilor legale în domeniu, de către angajatorii care desfăşoară activităţi în domeniul transportului rutier de mărfuri periculoase. S-a urmărit creşterea gradului de conştientizare a angajatorilor şi a angajaţilor în ceea ce priveşte necesitatea respectării prevederilor legale în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, dar şi eliminarea tuturor neconformităţilor constatate, prin luarea de măsuri obligatorii de intrare în legalitate şi aplicarea sancţiunilor contravenţionale corespunzătoare. Astfel, se are în vedere pe de o parte necesitatea îmbunătăţirii securităţii şi sănătăţii şoferilor şi necesitatea îmbunătăţirii siguranţei rutiere pe de altă parte. În cadrul acestei acţiuni au fost făcute controale inopinate în 14 firme din Argeş, însumând 396 salariaţi. În urma controalelor au fost descoperite 9 deficienţe şi au fost luate 9 măsuri de remediere a acestora. De asemenea, ITM Argeş a dat 8 sancţiuni contravenţionale, din care 7 avertismente şi o amendă în valoare de 4.000 lei. Aceasta a fost primită pentru lipsă control medical periodic şi pentru lipsă echipament individual de protecţie.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It