Guvernul pregăteşte o nouă taxă auto
Executivul analizează două variante privind reintroducerea unui sistem de taxare a poluării pentru autoturisme. Nevoia ar fi justificată de creşterea numărului de autovehicule vechi poluante, înmatriculate în România, comparativ cu anii precedenţi, în contextul eliminării timbrulul de mediu. Astfel, guvernul analizează două variante: taxarea la ITP sau prin impozitul anual. Noua taxă auto va fi achitată de anul următor în funcţie de elemente care generează emisii de poluanţi în atmosferă, respectiv capacitatea cilindrică, norma de poluare şi emisiile de CO2. Un grup de lucru format din reprezentanţii mai multor ministere analizează însă, acum, două variante, care reintroduc indirect vechea taxă auto. Prima variantă presupune introducerea unei "componente de mediu" în taxa achitată periodic la ITP, în timp ce a doua variantă prevede includerea acestei componente în impozitul datorat pentru mijloace de transport. Ambele cazuri sunt inspirate de practici din alte state UE, respectă principiul "poluatorul plăteşte" şi sunt raportate la venitul mediu al românilor. Taxa auto pentru autovehicule a fost introdusă în ianuarie 2007, fiind calculată în funcţie de vechimea, tipul de catalizator şi capacitatea cilindrică a maşinii. Taxa a fost modificată doi ani mai târziu de guvern, valoarea fiind scăzută, pentru ca din ianuarie 2012, pe fondul protestelor de stradă, să fie suspendată până la finalul acelui an, iar cei care plătiseră deja urmau să-şi recupereze banii.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
