Wi-fi gratuit pentru comunele argeşene
Până vineri, localităţile din România pot depune din nou cereri pentru a primi finanţare europeană pentru internet gratuit în spaţiile publice prin Programul Wifi4eu. Comisia Europeană oferă câte un voucher de 15.000 euro pentru fiecare localitate selectată. Administraţiile locale trebuie să se înregistreze, dacă nu au făcut-o deja, pe portalul www.wifi4eu.eu/. După înregistrare, se depune cererea de finanţare pe acelaşi portal, iar selecţia se va face pe principiul "primul venit, primul servit". În această nouă sesiune sunt puse la dispoziţie 2.800 vouchere pentru toate statele membre UE. "Conectivitate pentru toţi înseamnă că nu ar trebui să conteze unde locuim şi ce venituri avem. Prin urmare, ne propunem astăzi să dotăm până în 2020 fiecare sat şi oraş din Europa cu acces gratuit la internet wireless în jurul principalelor centre de interes public", a anunţat Jean-Claude Juncker, preşedintele Comisiei Europene.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
