ATENŢIE: falşi veterinari iau porcii oamenilor pentru analize de pestă!
Nebunia pestei porcine le-a dat idei escrocilor, care profită de nenorocirea fermierilor. De parcă nu ar fi de ajuns necazul prin care trec acum fermele româneşti de creştere a porcilor, masacrarea sutelor de mii de animale, desfiinţarea locurilor de muncă, au mai fi apărut acum şi falşii veterinari, escroci care intră în ferme sau gospodării şi iau porcii sub pretextul efectuării unor analize. Indivizi îmbrăcaţi în combinezoane albe umblă pe la porţile fermelor şi ale gospodăriilor şi se recomandă drept medici veterinari. Oamenii spun că aceşti derbedei ar ridica porcii din ferme şi gospodării sub pretextul că trebuie să testeze animalele, fiindcă în localitate ar fi apărut virusul pestei porcine africane. Cazuri de acest gen au fost semnalate în mai multe comune din ţară, încă din luna august. Reprezentanţii DSVSA îi sfătuiesc pe oameni să fie atenţi şi să nu permită accesul în gospodărie persoanelor pe care nu le cunosc şi care nu sunt însoţite de reprezentanţii autorităţilor locale sau de medicul veterinar din comună.
Vă reamintim că vineri, 2 noiembrie, DSVSA Argeş a confirmat pesta porcină africană în localitatea argeşeană Negraşi. Gospodăria respectivă a fost plasată sub supraveghere oficială, au fost aplicate măsuri de restricţie pentru circulaţia persoanelor, animalelor, a produselor, subproduselor şi a mijloacelor de transport, precum şi dezinfecţia exploataţiei. În conformitate cu planul de măsuri aprobat, s-au stabilit o zonă de protecţie pe o rază de 3 km şi o zonă de supraveghere, pe o rază de 10 km în jurul focarului. De la acea dată, nu a mai fost confirmat virusul în judeţul nostru. Cu toate acestea, orice suspiciune de boală trebuie anunţată imediat medicului veterinar, DSVSA judeţeană şi autorităţilor locale.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
