Gheorghe Zamfir a fost internat de urgenţă la Spitalul Floreasca!
Vineri seara, celebrul instrumentist Gheorghe Zamfir, considerat cel mai strălucit interpret la nai, care de-a lungul carierei sale a susţinut recitaluri de excepţie şi a cântat în compania unor orchestre celebre, a fost internat de urgenţă la Spitalul Floreasca. În vârstă de 77 ani, artistul acuza de mai multă vreme o stare accentuată de anemie şi pierdea sânge. Medicii au efectuat analizele necesare pentru stabilirea diagnosticului. Zamfir îşi programase pentru sâmbătă să participe la aniversarea căsătoriei unor prieteni apropiaţi - profesorul de sociologie Eugen Blaga şi soţia sa, Nely - la Turda. Eugen Blaga este autorul unei recente lucrări biografice a arrtistului care s-a bucurat de un deosebit succes, urmând a fi publicată de câteva edituri străine.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
