Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 20:43

Deţinuţi de la Penitenciarul Mioveni, actori pentru o zi la Bucureşti!

Patru deţinuţi de la Penitenciarul Colibaşi au participat zilele trecute la Festivalul Naţional de Improvizaţie din Bucureşti. "Este pentru prima dată când aceştia joacă într-o piesă. Vara aceasta, noi am avut un proiect cu cei de la Beyond Bars. Aceştia au venit la penitenciar şi i-au învăţat pe deţinuţi cum se face teatru prin improvizaţie. Ca urmare a acelui proiect, puşcăriaşii participă în spectacolul de la acest festival. Este ca o activitate artistică", a povestit inspectorul principal de penitenciare Mihaela Matea, purtător de cuvânt al Penitenciarului Mioveni. Festivalul Naţional de Improvizaţie este organizat de Asociaţia Tam-Tam şi a ajuns la cea de-a şasea ediţie. Festivalul a avut loc în Sala "Media" a Teatrului Naţional Bucureşti. Spectacolele au fost împărţite în 5 secţiuni. În cea de debut, au fost 5 trupe, printre care o trupă de tineri liceeni şi trupa formată din cei patru deţinuţi de la Penitenciarul Colibaşi, rezultată în urma proiectului Beyond Bars - improvizaţie în penitenciare.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It