Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 20:45

Acreditare temporară pentru 57 de spitale în vederea prelevării şi donării de organe

Trei sferturi din spitalele implicate în activităţi de prelevare şi donare de organe au rămas fără acreditare. Concret, între anii 2013-2014 au fost acreditate, pentru 5 ani, 74 de unităţi sanitare care desfăşoară activităţi de donare, prelevare, conservare şi transplant al organelor, ţesuturilor şi celulelor de origine umană. Timpul a trecut şi, pentru cele 57 de unităţi acreditate în 2013 este necesară reacreditarea. La propunerea Ministerului Sănătăţii, Executivul a aprobat o Ordonanţă de Urgenţă care prevede acordarea unei acreditări temporare pentru acestea, creându-se cadrul legal ca ele să-şi desfăşoare activitatea pentru maxim 6 luni, până la obţinerea unei noi acreditări. Momentan, majoritatea unităţilor sanitare au depus dosarele la Agenţia Naţională de Transplant şi se află în diverse etape de evaluare, în vederea reacreditării. "Consider absolut necesară reacreditarea periodică a unităţilor care desfaşoară activităţi de donare, prelevare, conservare şi transplant al organelor, ţesuturilor şi celulelor de origine umană, pentru siguranţa pacienţilor. În acelaşi timp, am considerat necesară acordarea unei acreditări temporare pentru ca activitatea de transplant să nu aibă de suferit. Întregul proces de evaluare poate dura până la 60 de zile, iar unităţile sanitare au primit informarea din partea Agenţiei Naţionale de Transplant referitoare la înnoirea acreditării. Unele spitale au depus dosarele, altele au fost deja reacreditate, precum centrul din Târgu Mureş. Fac un apel ca unităţile sanitare să grăbească procedurile necesare reacreditării, astfel încât să fie asigurată buna desfăşurare a activităţilor în aceste unităţi", a declarat Sorina Pintea, ministrul Sănătăţii.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It