De la povarnă, direct la volan!
Luni, o Dacia 1310 a fost trasă pe dreapta de către agenţii Poliţiei Curtea de Argeş, pe DJ 731, în comuna Corbi. La volan era Petruţ C., în vârstă de 40 ani, din aceeaşi comună. Bărbatul conducea nestingherit "bătrâna" Dacie, deşi era beat criţă. Omul a recunoscut că se întoarcea de la povarnă unde gustase ţuica proaspăt făcută. Etilotestul a confirmat spusele acestuia, indicând o concentraţie de alcool de 1,11 la mie în aerul expirat. Şoferul a ajuns şi la spital, acolo unde i-au fost recoltate probe de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei. Bărbatul s-a ales cu dosar penal şi riscă o pedeapsă cu închisoarea de la 1 la 5 ani!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
