Reguli noi pentru cabinetele medicale din blocuri
Ministerul Sănătăţii a modificat ordinul care prevedea ca toate cabinetele medicale să aibă intrare separată de restul locatarilor şi să fie la 15 metri de o altă locuinţă pentru a nu produce zgomot, la solicitarea Colegiul Medicilor Dentişti din România. "Apăruse un ordin al ministrului Sănătăţii, care făcea referire la condiţiile pe care trebuie să le îndeplinească un cabinet medical. Printre altele se prevedea că trebuie să aibă un alt acces direct dintr-un bloc, în afara accesului locatarilor, iar într-un alt articol spunea că trebuie să existe 15 metri distanţă faţă de orice altă aşezare pentru a nu produce zgomot. În toată comunitatea europeană există cabinete medicale în blocuri la toate etajele, fără niciun fel de intrare, la noi se fac nişte restricţii pe care nu le înţelegi. La nivelul Colegiului am făcut o moţiune prin care ne-am adresat ministrului Sănătăţii, explicându-i că aceste lucruri fac practic imposibilă desfăşurarea activităţii unui cabinet medical", a afirmat secretarul general al Colegiului Medicilor Dentişti din România, Alexandru Brezoescu, care a precizat că ministrul a modificat acele articole.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
