Perju şi Cernat - mustraţi pentru un copil mort
- Nemulţumit, unul dintre doctori a contestat "trasul de urechi"
- Mama are o întrebare pentru medici: "De ce nu v-aţi dat interesul şi pentru copilul meu?..."
La mai bine de 10 luni de la moartea micuţului Andrei Turcu, părinţii aşteaptă în continuare ca cineva să răspundă pentru suferinţa copilului lor. Aşa cum vă anunţam într-una din ediţiile de săptămâna trecută ale ziarului nostru, Spitalul Municipal scapă deocamdată de amenda aplicată de Direcţia de Sănătate Publică Argeş. Sancţiunea de 100 milioane lei a fost contestată în justiţie şi, în primă instanţă, a primit câştig de cauză spitalului local. De asemenea, Colegiul Medicilor a anunţat ieri, prin preşedintele Valentin Bănică, că medicii Tomiţă Perju şi Sanda Cernat au primit - ca sancţiuni - câte o mustrare.
Contestată şi mustrarea!
Sancţiunile ce se pot aplica de către Colegiul Medicilor sunt, în ordine, avertismentul, mustrarea, votul de blam şi suspendare, pe o perioadă de 6 luni, un an şi definitivă. În cazul medicilor de la spitalul local, s-a ales mustrarea. Diferenţa dintre avertisment şi această a doua sancţiune, în ordinea lor, este că pe o perioadă de 6 luni cei mustraţi nu mai pot să îşi susţină examenele profesionale sau administrative. "S-a finalizat ancheta în cazul copilului decedat la Spitalul Curtea de Argeş, Andrei Turcu, iar soluţia Comisiei de Disciplină a fost mustrarea doctorilor Perju şi Cernat", a declarat Valentin George Bănică (foto), preşedintele Colegiului Medicilor. "Soluţia nu este definitivă, întrucât s-a făcut contestaţie la această hotărâre a Comisiei de Disciplină, astfel că dosarul va fi trimis către Comisia Superioară de Disciplină a Colegiului Naţional. Contestaţia a fost făcută de medicul Tomiţă Perju".
Dosar penal deschis în acest caz
Iolanda Drăguţ, procuror al Parchetului de pe lângă Tribunalul Argeş, a precizat că în acest caz a fost deschis un dosar penal. "În cauză a fost începută urmărirea penală in rem pentru infracţiunile de ucidere din culpă, neglijenţă în serviciu şi rele tratamente aplicate minorului. În prezent, cercetările noastre au în vedere expertizele medico-legale, iar în funcţie de rezultatul acestora urmează să putem să stabilim sau nu vinovăţia vreunei persoane".
Poziţia spitalului vizavi de sancţiune
Aşa cum vă anunţam într-una din ediţiile de săptămâna trecută, Spitalul Municipal a contestat amenda administrativă aplicată de DSP Argeş. "A fost dreptul nostru, ca instituţie, drept pe care l-am folosit", a declarat Ionela Dăneţ, managerul spitalului. "Ne-am simţit nedreptăţiţi şi am angajat un avocat, care s-a ocupat de tot, contestaţie şi toate demersurile. Este cu totul altă problemă mustrarea medicilor de sancţiunea administrativă aplicată spitalului. Amenda a fost dată pentru faptul că spitalul ar fi încălcat ordinele Direcţiei de Sănătate, implicit ale Ministerului Sănătăţii, fapt care considerăm că nu s-a întâmplat".
"De ce nu v-aţi dat interesul şi pentru copilul meu?..."

Gheorghiţa Turcu, mama micuţului Andrei, ştie tot ce s-a scris despre moartea copilului ei şi sancţiunile care s-au aplicat. Speră ca după ce se vor finaliza documentele privind autopsia, cei responsabili să fie traşi la răspundere. Între timp, poza copilului ei rămâne pe holul din casă, iar suferinţa din sufletul părinţilor nu îşi găseşte alinare. Are o singură întrebare pentru cei care i-au văzut copilul în ultimele zile de viaţă: "De ce nu v-aţi dat interesul şi pentru copilul meu?..." O întrebarea simplă, cu răspunsuri multe, complicate, care pot avea legătură cu sistemul medical, în tot ansamblul lui sau cu partea umană. O întrebare la care, cel mai probabil, vor găsi răspuns medicii legişti, care trebuie să dea un rezultat în urma autopsiei.
