Închisoare sau amendă penală pentru tulburarea liniştii publice!
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a stabilit marţi că pe cei care tulbură liniştea publică prin violenţe, ameninţări sau atingeri grave ale demnităţii persoanelor îi paşte închisoarea sau amenda penală. Potrivit art. 371 din Codul penal, "Fapta persoanei care, în public, prin violenţe comise împotriva persoanelor sau bunurilor ori prin ameninţări sau atingeri grave aduse demnităţii persoanelor, tulbură ordinea şi liniştea publică, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă". Legea se aplică indiferent dacă fapta vizează mai mulţi indivizi sau doar unul singur, întrucât încadrarea acesteia la categoria infracţiuni nu este condiţionată de săvârşirea ei împotriva mai multor persoane. "În cazul infracţiunii de tulburare a ordinii şi liniştii publice, pentru existenţa infracţiunii, violenţele, ameninţările sau atingerile grave aduse demnităţii nu trebuie să fie comise împotriva mai multor persoane, fiind suficient ca violenţele, ameninţările ori atingerile grave aduse demnităţii, care tulbură ordinea şi liniştea publică, să fie săvârşite, în public, împotriva unei persoane" - se specifică în acelaşi articol.
