Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 08:10

Noua modă în municipiu: ruptul teilor!

Astăzi, pe Bulevardul Basarabilor, pe segmentul dintre Centrul de Cultură şi Arte "George Topîrceanu" şi zona Romarta, am surprins o imagine deplorabilă: un tei cu o înălţime de aproximativ 1,5 metri era rupt de la jumătate. Cine şi de ce l-a rupt, nimeni nu ştie. Trecătorii treceau nepăsători pe bulevard, ca şi cum nimic nu ar fi fost ieşit din tipare. Surprinzător este faptul că vizavi de parcul din faţa C.C.A. stă "jumulit" un alt tei. Acestuia i-a fost efectiv smuls vârful! Ce fel de om sau oameni au astfel de manii? De ce nimeni nu face nimic? De la unul din angajaţii SPGC am aflat că teii sunt printre cei mai scumpi copaci plantaţi pe bulevard, preţul unui singur exemplar depăşind suma de 100 lei.

 

Pin It