Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 08:10

Alpinism la "Şcoala Altfel"! 

Ieri, elevii claselor a IX-XII-a de la Seminarul Teologic "Negoe Basarab" au avut în Programul "Şcoala Altfel" o zi cu totul deosebită. Aceştia au avut ocazia de a-i întâlni pe şeful Serviciului de Salvare (Salvamont Argeş), Ion Sănduloiu şi pe Nicolae Pleşiţă, şeful Formaţiei Curtea de Argeş. Aceştia au venit special pentru elevi pentru a-i cunoaşte şi a-i învăţa lucruri practice. Elevii, coordonaţi de directorul Seminarului, Valentin Retevoi, au mers la baza de antrenament a Salvamont Argeş, aflat în apropierea Spitalului Curtea de Argeş, unde au asistat la cursuri demonstrative de prim ajutor, dar şi de căţărare la panou (alpinism). Şeful Salvamont Argeş le-a prezentat elevilor echipamentele necesare în procesul de salvare, ce trebuie să facă în caz leşin, cum se resucitează o persoană etc. De la acţiune nu puteau lipsi Helios şi Dara, cei doi câini folosiţi de serviciu în cazurile de salvare la avalanşe. Elevii de la Seminar au fost foarte încântaţi de ceea ce au aflat şi experimentat, precum şi de demonstraţiile din curtea spitalului, care au fost filmate cu o dronă. "Îi mulţumesc directorului Salvamont Argeş, Ion Sănduloiu, şefului Formaţiei Curtea de Argeş, Nicolae Pleşiţă, lui Adrian Dăscălescu, Andrei Nicuţ şi lui Paul Dăscălescu pentru colaborare şi implicare", a spus directorul Seminarului, prof. Valentin Retevoi.

 

Pin It