Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 09:32

Elevii de la "Ferdinand I" - interesaţi de o carieră militară 

În cadrul săptămânii "Şcoala Altfel", Detaşamentul de Pompieri Curtea de Argeş a primit vizite din partea elevilor de la şcolile generale, marţi a fost rândul grădinarilor, iar miercuri, joi şi astăzi - al liceelor. Lt. col. Cristian Pungă, comandantul Detaşamentului de Pompieri, ne-a spus că a observat un interes crescut al tinerilor pentru o carieră militară, în special din partea celor de la "Ferdinand I", care au întrebat care sunt paşii de urmat pentru a fi admişi la şcolile de subofiţeri pompieri. "Musafirilor" li s-au prezentat cinci ateliere, care au cuprins un punct de informare preventivă legat de măsurile de siguranţă şi securitate în caz de incendiu şi cutremur. La atelierul numărul doi au văzut accesoriile folosite pentru trecerea apei şi cele de protecţie individuală. Informaţii utile au aflat în atelierul trei despre acordarea ajutorului medical de bază, poziţia de siguranţă a pacientului, acordarea primului ajutor medical, recunoaşterea stopului cardio-respirator şi executarea manevrelor de resuscitare. Atelierul numărul patru s-a desfăşurat pe pista de instrucţie, unde elevilor li s-a prezentat tehnica de salvare a victimelor aflate la înălţime cu ajutorul scărilor culisante. Ultima parte a vizitei la Detaşamentul de Pompieri Curtea de Argeş a cuprins prezentarea tehnicii de luptă, a autospecialelor, bărcilor şi a motopompelor. 

 

Pin It