Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 09:36

Batalionul 33 Vânători de Munte este în doliu: soldat mort în timpul exerciţiilor fizice 

Tragedie ieri în Unitatea Militară 01042 din Curtea de Argeş! Un militar în vârstă de 48 de ani a decedat după ce a căzut pe terenul de sport în timpul exerciţiilor fizice. Deşi a fost dus la spital, bărbatul nu a mai putut fi salvat. Făcuse infarct!...

Se dădea proba de efort

Ion Cîrstea era născut în oraşul Vulcan, dar locuia şi muncea la Curtea de Argeş. Era încadrat ca plutonier adjutant la Batalionul 33 Vânători de Munte, iar ieri era programat să susţină proba de alergare pe distanţa de 3.000 de metri. La un moment dat, în timpul alergării, şi-a pierdut echilibrul şi a căzut. "Militarului i-a fost acordat primul ajutor la faţa locului de către sanitari şi medicul şef al unităţii, iar apoi a fost transportat la Spitalul Municipal, unde s-a constatat decesul", ne-a declarat căpitanul Ovidiu Ciobanu, purtătorul de cuvânt al unităţii. În această săptămână, toţi militarii trebuie să participe la activitatea de evaluare a capacităţii de efort fizic.

Adus în stop cardio-respirator

Militarul a fost transportat imediat la Unitatea de Primire Urgenţe a Spitalului Municipal, dar medicii de aici nu au mai putut să-i salveze viaţa. "A fost adus în stop cardio-respirator, aproape decedat şi nu am mai putut face nimic", ne-a spus dr. Ionela Dăneţ, managerul spitalului. A fost sesizat Parchetul şi Serviciul Medico-Legal care urmează să stabilească exact motivul decesului. Ion Cîrstea era căsătorit şi are un băiat care urmează să devină militar. El participase în 2015 la misiunea în Afganistan alături de colegii din batalion.

Pasionat de istorie

Nefericitul eveniment i-a afectat pe colegii de serviciu, cărora le vine greu să creadă că au pierdut un camarad. "Îmi pare foarte rău să aflu că plutonierul adjutant Ion Cîrstea a decedat într-o astfel de situaţie. Era un coleg bun, un om corect, cinstit, deştept, cu o cultură generală vastă. Era un om pasionat de istorie şi un mare colecţionar de antichităţii: monezi, timbre, medalii, insigne etc. Avea şi o vorbă: <<Nu poţi să treci printr-un oraş fără să îi vizitezi muzeul!>>", ne-a spus plutonierul major Dănuţ Stana, unul dintre colegii de serviciu.

Camarazii din cadrul Batalionului 33 Vânători de Munte "Posada" îşi exprimă sincerele condoleanţe şi sunt alături de familia greu încercată în aceste momente. "Evenimentul este în curs de cercetare de către o comisie numită de comandantul unităţii", se specifică într-un comunicat al U.M. 01042.

 

Pin It