I s-au încins plăcuţele de frână şi a chemat SMURD-ul!
Plăcuţele de frână ale semiremorcii unui autotren erau să-l bage la propriu în spital pe conducătorul auto al acestuia, din fericire pentru el doar pentru că s-a speriat, nu pentru că ar fi avut vreun accident. Zilele trecute, dimineaţă, în jurul orelor 05.00, un echipaj cu o autospecială cu apă şi spumă şi un echipaj cu ambulanţa SMURD de la Detaşamentul de Pompieri Curtea de Argeş au intervenit pe strada Râmnicu Vâlcea, unde a fost sesizat faptul că iese fum din semiremorca unui autotren. Echipajul SMURD a acordat primul ajutor şoferului acestuia, care prezenta atac de panică, dar care a refuzat transportul la spital. După primele cercetări, s-a stabilit cauza fumului: plăcuţele de frână care s-au degradat de la frecare!
