Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 10:48

Evaluarea Naţională - clasa a VI-a: şase absenţi la proba I!

 

Ieri, elevii de clasa a VI-a au susţinut prima probă din programul de Evaluare Naţională, care s-a numit Limbă şi comunicare şi a avut în vedere verificarea cunoştinţelor dobândite până în prezent la Limba română şi Limba străină L1. Pentru rezolvarea subiectelor, copiii au avut la dispoziţie o oră. Din informaţiile primite de la conducerile instituţiilor de învăţământ din oraşul nostru, nu au existat nereguli sau probleme în timpul evaluării, iar subiectele nu i-au pus prea tare în dilemă pe elevi, unii considerând că acestea chiar au avut un grad accesibil de dificultate. În total, la cele şase şcoli din municipiu au fost înscrişi 239 copii, după cum urmează: "Regina Maria" - 32, din care un absent; "Carol I" - 43, din care au lipsit doi; "Sf. Andrei" - 13 şi niciun absent; "Basarab I" - 54, din care doi absenţi; "Mircea cel Bătrân" - 76 şi niciun absent; "Armand Călinescu" - 21 şi un singur absent. Astăzi va avea loc proba a doua, la Matematică şi Ştiinţe, iar rezultatele vor fi afişate peste aproximativ o săptămână. Vom reveni cu detalii.

Pin It