Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 11:53

Amendaţi pentru pescuit ilegal 

 

În cadrul unei acţiuni desfăşurate de poliţiştii Serviciului Judeţean de Poliţie Transporturi Argeş, împreună cu reprezentanţi ai Ocoalelor Silvice Curtea de Argeş şi Vidraru şi ai A.N.P.A. - Filiala Muntenia, efectuată pe raza localităţilor Vâlcele, Băiculeşti şi Curtea de Argeş, s-a urmărit prevenirea braconajului piscicol. Cu această ocazie au fost depistaţi M.A (41 ani) şi R.M. (41 ani), ambii din Piteşti şi G.M., din Curtea de Argeş, care practicau pescuitul recreativ-sportiv în habitatul piscicol natural de pe râul Buda şi capturaseră mai mulţi păstrăvi sub dimensiunile legale. Persoanele amintite au fost sancţionate contravenţional cu amenzi în valoare totală de 1.200 lei, le-au fost reţinute permisele în vederea suspendării dreptului de pescuit pentru 90 zile, iar captura de peşte a fost confiscată.

 

Pin It