Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 13:21

Lecţie de simţ civic dată de un pompier

Acţiunile prin care un cetăţean se sesizează atunci când se încalcă regulile de bun simţ, nu mai vorbim de cele ilegale, sunt o lecţie de simţ civic, latură ce începe să se observe tot mai puţin. Săptămâna trecută, un subofiţer din cadrul Detaşamentului de Pompieri Bradu a dat dovadă de spirit civic, când, aflat în interes de serviciu, a descoperit pe DN 65B o borsetă în care se aflau aproximativ 2.000 lei, acte personale şi ştampila unei firme. Fără să stea pe gânduri, plt. adj. şef Ionuţ Petria a înştiinţat conducerea inspectoratului şi a mers imediat la sediul Secţiei 4 Poliţie din cartierul Prundu, acolo unde a predat borseta cu tot ce se afla înăuntru, în speranţa că persoana păgubită o va putea astfel recupera. Poliţiştii au făcut verificări, au luat legătura cu persoana respectivă şi i-au înapoiat bunurile pierdute. "Fapta onorantă a colegului nostru arată încă o dată că pompierii sunt caracterizaţi de cinste, dăruire şi devotament şi pot fi exemple demne de urmat”, a fost mesajul transmis de conducerea ISU Argeş. Subofiţerul, angajat al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă "Cpt. Puică Nicolae" al judeţului Argeş din anul 2006, a fost felicitat de colegi, dar a primit mulţumiri şi din partea persoanei care, datorită gestului său, şi-a recuperat banii şi actele. 

 

Pin It