Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 13:26

Transfăgărăşanul, din nou în atenţia presei britanice 

 

Perioada îndelungată în care superbul drum ce străbate Munţii Făgăraş rămâne închis publicului larg, deşi cu puţine eforturi s-ar curăţa şoseaua, este un subiect sensibil pentru turişti, argeşeni şi oamenii de afaceri. În ciuda nenumăratelor cereri adresate CNADNR pentru deschiderea Transfăgărăşanului, răspunsurile şi soluţiile au întârziat să apară. Un clip prezentat de Ford, numit "Cele mai bune drumuri de condus din Europa", a deschis din nou cutia Pandorei. Steve Sutcliffe conduce un Mustang V8 pe Transfăgărăşan, în primul episod dintr-o serie de 6, referitoare la cele mai frumoase şosele din lume. Britanicii nu pot să nu aprecieze municipiul nostru, fac referire la Mănăstire, Barajul Vidraru, istoria şi frumuseţea locurilor. "În ce ţară trăim???!!!... Străinii ne fac publicitate gratuită, iar o companie românească (CNADNR) sabotează ţara blocând accesul pe Transfăgărăşan în condiţiile în care nu mai există pe undeva în Europa vreun drum de mare altitudine închis. Chiar şi Transalpina, aflată la o altitudine cu 100 m mai mare decât Transfăgărăşanul este deschisă circulaţiei!" - a fost din nou reacţia omului de afaceri Dumitru Grecu la clipul filmat de jurnaliştii britanici. Până la primirea unui răspuns oficial din partea celor care se ocupă de Transfăgărăşan, le mulţumim străinilor că ne apreciază frumuseţile patriei şi, de ce nu, îi aşteptăm pe ei cu soluţii!...

Pin It