Se fac plăţi pentru subvenţii!
Aplicaţia APIA de plăţi către fermieri va funcţiona cel mai probabil de vinerea aceasta. În judeţul nostru sunt înregistraţi 2.700 crescători de animale, însă cei care deţin un număr mare de bovine sau oi şi-au luat banii înainte de această dată. Asta pentru că legea le permite ca în baza unei adeverinţe de la APIA să-şi primească plăţile în avans. Însă femierii care au mai puţine animale vor primi banii de vinerea aceasta. "Fiind şi ultimele plăţi care se fac, vom încerca să facem viramentele chiar şi în week-end", ne-a declarat Nicolae Marius Stroescu, directorul APIA Argeş.
